Acaba faturam görüntülenebilecek mi?

Görüntüleyici Varsayılan XSLT

397 sıra no.lu VUK Tebliğinde; “e-Faturanın veri bütünlüğünün sağlanması ile kaynağının inkar edilemezliği Mali Mühürle ve 5070 sayılı Kanunla getirilen nitelikli elektronik sertifika ile garanti altına alınmaktadır. Elektronik imzanın ve Mali Mührün doğruluk ve geçerlilik kontrolünün ancak elektronik ortamda yapılabilmesi nedeniyle e-Faturanın kâğıda basılarak saklanması söz konusu değildir. Bu nedenle mükellefler, düzenledikleri ve aldıkları e-Faturaları, üzerindeki Mali Mühür veya elektronik imzayı da içerecek şekilde kanuni süreler dâhilinde kendi bünyelerindeki elektronik, manyetik veya optik ortamlarda muhafaza ve istendiğinde elektronik, manyetik veya optik araçlar vasıtasıyla ibraz edeceklerdir.” denilmektedir.

Peki hangimiz gönderdiğimiz faturanın GİB’in e-fatura görüntüleyicisi ile görüntülenip görüntülenmediğini kontrol ediyoruz. Ya da bunu kontrol etmek zorunda mıyız?

Olası bir incelemede vergi müfettişleri e-faturaları talep ettiğinde ofisimizde oturup günlerce faturalara mı bakacak yoksa .xml formatındaki faturaları kendi görüntüleyicileri ile görüntülemeye mi çalışacak? Cevabı duyar gibiyim.

Görüntülenemeyen e-faturalarla ilgili yapılacak işlemler için GİB e-Fatura Forum sitesinde 5000 numaralı soru ve cevabı bulunmakta. Fakat gelin görün ki faturası görüntülenemeyen firmaya bunu anlatabilmek deveye hendek atlatmaktan bile zor. O kadar ki ilk alınan yanıt çoğunlukla “Biz görüntüleyebiliyoruz, sizin sisteminizde bir sorun olabilir” oluyor. Her ne kadar faturanın görüntülenemediğini GİB e-Fatura görüntüleyiciden alınan ekran görüntüleri ile kanıtlamaya çalışsanız da nafile, bir kere kendi sisteminin sorunsuz olduğuna inanmış. Peki ama sorun nerede?

Sorun aslında tamamen yazılım firmalarında… e-Fatura zarfında faturanın yasal geçerliliğe sahip .xml formatı ve görüntülenmesini sağlayan xslt’si bulunur. Sağlam temeller üzerine kurulmamış yazılımlara bu konuda gerekli yetkinliğe sahip olmayan yazılımcılar da eklenince bir e-Faturanın görüntülenememesi sıradanlaşıyor. Sanırım yoğunluktan olsa gerek (hiçbir bahane kabul edilemez olsa da) fatura .xml’lerinin GİB e-Fatura görüntüleyicisi ile test edilmesi ihmal ediliyor. Bu durum gönderilen faturaların karşı tarafın sistemlerinde görüntülenememesine neden oluyor ki sonrası tam bir karmaşa.

GİB e-Fatura Forum sitesinde 5000 no.lu soruda belirtildiği üzere GİB, e-fatura zarflarının içeriğinde yer alan .xml formatındaki dosyanın doğruluğunu kontrol etmiyor, bu kontrolü ve sorumluluğu ise gönderici firmaya bırakıyor. Peki nasıl kontrol edeceğiz? e-Faturanın zarflanması ve gönderilmeden önce zarftan çıkarılarak e-Fatura görüntüleyici ile görüntülenmesi, eğer görüntülenebiliyorsa gönderilmesi şeklinde… Hangimiz bu işlemi uyguluyoruz? Bunu yapacak yazılımlar varken neden biz yapalım ki…

Sözün kısası e-Fatura için doğru ve güvenilir yazılımlar kullanmak çok önemli. İleride bu konuda karşılaşılabilecek cezaları hesaba katarsanız çok çok önemli…

Bir sonraki yazımda görüntülenemeyen e-faturalara itirazın nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

Görüşmek üzere…

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: