Görüntülenemeyen e-Faturaya nasıl itiraz edilir?

Çok sık karşılaşmasak da elektronik olsun olmasın bir faturaya itiraz etmek süresi ve şekli açısından önemli bir konudur. TTK 21. maddenin 2. bendine göre; “Bir fatura alan kişi aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde, faturanın içeriği hakkında bir itirazda bulunmamışsa bu içeriği kabul etmiş sayılır.” denilmektedir. 8 günlük süre hesabında faturanın tarihi değil alındığı tarih esas alınmalı ve o gün hesaba dahil edilmemelidir. Nitekim ticari senaryo ile gönderilen faturaya dönülecek kabul ya da red yanıtına tanınan 8 günlük süre de bu hükümden kaynaklanmaktadır. Alınma tarihinin tespiti kağıt faturada biraz karışık olsa da e-Faturanın alındığı tarih kolaylıkla bulunabilmektedir.

İtiraz için süre yönünden bir engel yoksa ilk dikkat etmemiz gereken konu faturanın senaryosudur. Eğer ticari senaryo ile gönderilmişse işimiz kolay, red butonuna basarak itirazımızı kolaylıkla tamamlayabiliriz. Peki fatura temel senaryo ile gönderilmişse?

Bu durumda önümüzde iki seçenek var. Birincisi faturayı kayıtlara alarak iade faturası kesmek, ikincisi ise faturaya harici yoldan itiraz etmek. Yazımızın konusu e-Faturaya harici yoldan itiraz olduğundan ikinci seçenekten devam edeceğim. Bugüne kadar da süre aşımı yaşamadıysam birinci seçenek pek başvurduğum bir yöntem olmadı.

Harici itiraz için de iki yöntem bulunuyor. Birinci yöntemde harici itiraz noter kanalıyla yapılmaktadır, e-fatura örneği ve aşağıda yer verdiğim dilekçe 3 nüsha ıslak imzalı olarak doldurulur ve notere teslim edilir. Aynı zamanda hızlı posta tercih ederseniz yaklaşık olarak 200,00-250,00 TL’lik bir ücret de cabası.

Görüntülenemeyen e-Faturaya itiraz yazısı

İkinci yöntem ise Kayıtlı Elektronik Posta, kısaca KEP. Her ne kadar noter aracılığı ile yapılan harici itiraza göre ekonomik olsa da firmaların KEP adresinin olmayışı (hatta çoğunlukla bundan bir haber oluşları) ya da var olmakla birlikte adreslerini vermek istememeleri gibi zorlukları var. KEP ile yapılacak itirazda imza gibi bir zorunluluk yok, ekteki metni KEP maili içerisine yazmak ve faturayı eklemek yeterli.

İster görüntülenemediği için isterse başka bir nedenden dolayı harici yoldan itiraz edilen e-Fatura artık yasal geçerliliğini yitirir ve itiraza muhatap olan firmaya iki seçenek kalır. Ya harici yoldan itiraza yine harici yoldan karşı itirazını bildirmeli ya da yeni bir e-Fatura düzenlenmelidir.

GİB e-Fatura portalinde yer alan bazı cevaplarda görüntülenemeyen e-Faturanın .xml formatının açılması, buradaki koddan gerekli bilgilerin alınarak e-Faturanın kayıtlara alınması ve iade faturası kesilmesi önerilse de buna katılmadığımı belirtmek isterim. Görüntülenemeyen bir faturayı .xml formatındaki kod içerisinde yer alan bilgilerle kayıtlara alabildiysem iade kesmenin mantığı kalmıyor.

Umarım bu bilgiler aydınlatıcı olmuştur, görüş ve önerilerinizi bana bildirebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: