e-Defter uygulaması bu kadar karmaşık olmak zorunda mı?

thinking

e-Defter uygulamasının getirilme nedenleri arasında mutlaka kağıt israfının önlenmesi ve dolayısıyla da doğanın korunması var, zaten Gelir İdaresi Başkanlığı da her fırsatta bununla övünüyor, haklılar da. Yıllık onbinlerce sayfa defter bastırmak, kağıt kadar toner ve elektrik israfı… O kadar emeğe rağmen incelemelerde verilerin excelde yani dijital olarak istenmesi… Tam bir kabustu.

Bunun yanında e-Defter uygulamasının asıl amacı bir standart oluşturmaktı. Fakat bu amaç gölgede kalmamalıydı. Nasıl mı?

Her ne kadar kaynağı XBRL gibi genel kabul görmüş bir standart olsa da e-Defter tebliğ ve kılavuzları ile daha sonradan yapılan bir kısım duyuru mükellefte soru işaretleri bırakmamalıydı. Tahmin ediyorum ki makbuz yani receipt kavramını dolduracak bir belgeyi hala arayanlar vardır.

Bugün bu boşluğu e-Defter Forum sitesi ile doldurmaya çalışsak da ileride buradan aldığımız yanıtlar ne kadar tevsik edilebilir olacak? Nitekim e-Defter Forum sitesi aşağıda alıntıladığım mesajla karşılıyorken…

Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır, sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır. Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir. Cevaplanma tarihine bakınız, daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.

Ya da o kadar titizlenerek attığımız “kaynak belge türü” içeren kayıtlarımız vergi müfettişlerince ne kadar dikkate alınacak? e-Defter mükellefi bir firmadan defterlerini excelde ya da basılı olarak isteyen vergi müfettişlerinin varlığını duydukça hiç umudum kalmıyor.

İdare e-Defter Forum sitesine şuana dek gelen soruları ve cevapları bir standart oluşturmak adına derlemeli ve kuşku bırakmayacak araçlarla mükelleflere bildirmelidir. Bu kapsamda oluşturulacak “e-Defter Genel Uygulama Tebliği” mükelleflere yol gösterici olacağı gibi aynı zamanda emredici olacaktır. Bu sayede bir standart sağlanacak, vergi incelemeleri hem etkinleşecek hem de daha kısa süreli tamamlanacaktır.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: