e-Muhasebe çok yakında…

electronicledger

10 Ağustos 2018 tarihinde gib.gov.tr ve edefter.gov.tr adreslerinde yayınlanan “Elektronik Defter Genel Tebliği (Sıra No:1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı” içerisinde bir devrimin ayak seslerini içeriyor.

Taslak tebliğin 3.3.1 numaralı paragrafında yapılan değişiklik ile muhasebe fişlerinin elektronik ortamda muhafaza edilmesinin önü açılıyor. Eğer taslak tebliğ resmi hale gelirse bu kapsamdaki düzenlemelerin Başkanlık tarafından “e-Defter Uygulama Klavuzunda” açıklanacağı ifade edilmektedir.

Aslında çok önceleri “e-Defter Uygulama Klavuzunda” buna benzer bir hüküm vardı, fakat kapsamı dardı. Sadece kaynak belge türü olan çek-senet ve bordrosunun elektronik ortamda saklanmasına olanak tanınıyordu. Yani çek bordrosunu elektronik ortamda saklayabilirsiniz fakat ekindeki çek aslını saklayamazsınız, aslını muhafaza ve ibraz etmeniz gerekiyor. Şimdi ise muhasebe fişlerinin elektronik ortamda muhafazasından bahsediliyor. Sizce de bir devrim değil mi?

Günümüzde belgelerin elektronik ortama dönüşümünü ve muhafazasını sağlayan bir çok firma var. Yapılan bu işlem her ne kadar dijitalleşen bir muhasebe sistemi oluştursa da söz konusu işlemin belgelerin bir süre sonra dijital hale getirilmesi (örneğin yıllık olarak) ve dijital belgelerin muhafazası yanında kağıt belgelerin asıllarının da muhafaza edilmesi nedeniyle yasal açıdan ve uygulama bakımından pek de bir anlamı kalmıyordu. Peki taslak tebliğ yasalaşırsa kağıt ortamındaki ıslak imza ve mühürlü belgelerin muhafaza edilmesine gerek kalmayacak mı? Ya da idari ve yargı mercilerince dijital ortamdaki belgeler yasal birer delil olarak kabul edilecek mi? Sanırım bunu söylemek için biraz erken, tebliğden çok kılavuzun içeriği bunu belirleyecek gibi duruyor.

Peki bu belgelerin kağıt ortamından dijital ortama dönüşümü nasıl ve nerede olacak? İşte o detay da maalesef benim hayata geçiremediğim YES yani “Yerinde Elektronik Saklama” projemin içerisinde yer alıyor.

Belki daha sonraki yazılarımda bu projemden bahsederim belki de hayata geçirmiş olurum. Bakalım zaman gösterecek.

ELEKTRONİK DEFTER GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR GENEL TEBLİĞ TASLAĞI(SIRA NO: 3)

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: